niedziela, 6 grudnia 2015
piątek, 15 maja 2015
sobota, 11 kwietnia 2015
SCENARIUSZ TERAPII LOGOPEDYCZNEJ (zajęcia indywidualne w przedszkolu)
Data: 27.11.2014r.
Imię i nazwisko dziecka: XYZ
Imię i nazwisko dziecka: XYZ
Diagnoza: sygmatyzm
Czas trwania: 45 min.
Czas trwania: 45 min.
Temat:
Szafa, szalik i szuflada – mów
poprawnie, tak wypada. Utrwalanie głoski
„sz”
w wyrazach z wykorzystaniem komputerowych programów logopedycznych.
w wyrazach z wykorzystaniem komputerowych programów logopedycznych.
§
Doskonalenie
prawidłowej wymowy głoski „sz”.
§
Kształtowanie
słuchu fonematycznego.
§
Rozwijanie
umiejętności analizy i syntezy słuchowej.
Cele
operacyjne:
Dziecko:
§
rozpoznaje
wyrazy z głoską „sz” w nagłosie, śródgłosie i wygłosie,
§
prawidłowo
wykonuje ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne,
§
zna słuchowy
i wizualny wzór głoski „sz”,
§
potrafi
dokonać analizy i syntezy głoskowej wyrazów z zadaną głoską,
§
klasyfikuje
wyrazy ze względu na poprawność gramatyczną,
§
słuchowo
różnicuje głoski „sz” – „s”,
§
szereguje
wyrazy według zadanego warunku: wyrazy z głoską „sz”, wyrazy z głoską „s”,
§
prawidłowo
wymawia głoskę „sz” w wyrazach w nagłosie, śródgłosie i wygłosie,
§
prawidłowo
oddycha podczas ćwiczeń i zabaw,
§
prawidłowo
liczy obiekty: „rybki” oraz ocenia liczebność zbiorów,
§
zna
pojęcia: „więcej”, „mniej”,
§
nazywa
i rozpoznaje figury geometryczne: koło, trójkąt, kwadrat,
§
świadomie i
czynnie uczestniczy w zajęciach,
§
respektuje
zasady obowiązujące w zabawach.
Logopeda:
§ kształtuje
prawidłową mowę poprzez korygowanie zaburzeń w zakresie strony fonetycznej,
leksykalnej, gramatycznej,
§ stymuluje
opóźniony rozwój mowy,
§ wdraża
do praktycznego wykorzystania nawyków poprawnej wymowy przyswojonej w toku
ćwiczeń,
§ rozbudza
u dziecka chęć pracy nad własną mową,
§ motywuje
dziecko do pracy nad własną wymową.
Metody:
Słowna, pokaz, praktycznego działania
Forma:
indywidualna
Podstawa
programowa:
1.1. obdarza uwagą
dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują;
3.1. zwraca się bezpośrednio do
rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym,
fleksyjnym i składniowym;
3.3.
uważnie słucha;
4.2. grupuje obiekty w sensowny sposób
(klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są
podobne, a te są inne;
8.1. śpiewa piosenki z dziecięcego
repertuaru;
10.3. interesuje się urządzeniami
technicznymi (…) i zachowuje ostrożność przy korzystaniu z nich;
13.1. liczy obiekty i rozróżnia błędne
liczenie od poprawnego;
14.6. (…) wyodrębnia głoski w słowach o
prostej budowie fonetycznej.
Pomoce
dydaktyczne:
Odtwarzacz CD; płyta CD
z piosenką „Szepty i okrzyki”; gra logopedyczna: „ZOOMINKI”, butelka z wodą,
słomka, świeczka, „MULTIMEDIALNY PAKIET LOGOPEDYCZNY cz. I – sz, ż, cz, dż”;
wędka; papierowe rybki z wyrazami z głoską „sz”; szarfa, papierowy domek Sabiny
i Szymona; paski z wyrazami zawierającymi głoskę „sz”; plansza „Auto”;
papierowe figury geometryczne: koło, trójkąt, kwadrat.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie
piosenką dźwiękonaśladowczą: „Szepty i okrzyki”:
Szepty i okrzyki:
|
|
Gdy buzię
otwieram
i język wysuwam, to ruszam nim żwawo raz w lewo, raz w prawo.... Nadmuchuje balon, przywiązuje sznurek. Rety, co się dzieje! coś ciągnie mnie w górę! Cieszę się: ha! ha! ha! Boje się: ojej! a! Zachwycam się: ho! ho! ho! Dziwię się: ooo! |
Tyka zegar:
tik - tak, tik - tak.
Gdacze kwoka: koko - dak, koko - dak, koko- dak. Szczeka piesek: hau, hau, hau, A kot na to: miau! miau!, miau! Szeptem mówię: sza, sza, sza. Głośno wołam: ha! ha! ha! Cicho mówię pss, pss Głośno wołam: tra, tra! Syczy żmija: sssssssssssss. Szumią drzewa: szszszszszsz.
Jak tu zimno:
brrrrr.
Stój koniku prrrrrr. |
2. Rozbudzenie
zainteresowania dziecka tematyką zajęć poprzez rozwiązanie zagadki, której
celem jest kształcenie analizy i syntezy słuchowej wyrazów:
„Co łączy wyrazy?” (szafa, szalik, szuflada).
Prowadzący zapoznaje dziecko z tematem zajęć (utrwalanie głoski „sz” w wyrazach).
„Co łączy wyrazy?” (szafa, szalik, szuflada).
Prowadzący zapoznaje dziecko z tematem zajęć (utrwalanie głoski „sz” w wyrazach).
3. Usprawnianie
narządów artykulacyjnych – gra logopedyczna „ZOOMINKI”. Zadaniem
dziecka jest prawidłowe wykonanie ćwiczeń narządów mowy oraz ćwiczeń
oddechowych, jakie pokazane są na filmiku:
(ANOA, CHOMIK, BOCIAN BIAŁY, DZIOBOROŻEC ABISYŃSKI, JAK, KANGUR RUDY, BIEDRONKA SIEDMIOKROPKOWA, BOBTAIL, BÓBR EUROPEJSKI, FOKA SZARA, JASZCZÓRKA ZWINKA, KARP KRÓLEWSKI, ŻMIJA ZYGZAKOWATA)
(ANOA, CHOMIK, BOCIAN BIAŁY, DZIOBOROŻEC ABISYŃSKI, JAK, KANGUR RUDY, BIEDRONKA SIEDMIOKROPKOWA, BOBTAIL, BÓBR EUROPEJSKI, FOKA SZARA, JASZCZÓRKA ZWINKA, KARP KRÓLEWSKI, ŻMIJA ZYGZAKOWATA)
4. „Ładnie
mówię głoskę sz”. Zadaniem dziecka jest przypomnienie
prawidłowej artykulacji głoski "sz", czyli:
- język na podniebieniu
- zęby złączone
- wargi zaokrąglone
- język na podniebieniu
- zęby złączone
- wargi zaokrąglone
5. Kształcenie
analizy i syntezy słuchowej wyrazów – gra logopedyczna
„MULTIMEDIALNY PAKIET LOGOPEDYCZNY cz. I – sz, ż, cz, dż” – „Podpisz
i powiedz”. Dziecko odgaduje nazwę obrazka, dzieli wyraz na głoski, a
następnie dopasowuje litery w odpowiednie miejsce.
6. „Rybak”
– utrwalanie prawidłowej wymowy głoski „sz” w wyrazach w nagłosie, śródgłosie i
wygłosie. Dziecko jest rybakiem, który za pomocą wędki łowi ryby. Każda ze
złowionych ryb mówi słowa – niektóre prawidłowo, a niektóre nieprawidłowo.
Zadaniem dziecka jest określenie, czy złowiona ryba umie mówić głoskę „sz”, czy
nie. Na koniec dziecko liczy ile ryb mówiło prawidłowo (te ryby zabieramy ze
sobą), a ile nieprawidłowo (te ryby zostają w stawie i dalej uczą się pięknie
mówić).
7. Kształcenie
słuchu fonematycznego – zabawa ruchowa „Morze – ląd”. W chwili gdy logopeda
wymawia głoskę „sz” (szum fali) dziecko wskakuje do szarfy leżącej na dywanie.
Jeżeli usłyszy dźwięk „s” (syczenie węża) wyskakuje z „morza” i staje „na
lądzie”.
8. Kształcenie
słuchu fonematycznego – gra logopedyczna „MULTIMEDIALNY PAKIET LOGOPEDYCZNY cz.
I – sz, ż, cz, dż” – „Uzupełnij wyraz”. Zadaniem dziecka jest wstawienie w wyrazie
odpowiedniej litery: „sz” bądź „s”.
9. Kształcenie
słuchu fonematycznego oraz utrwalanie prawidłowej wymowy głoski „sz”: „Sabina czy Szymon”. Logopeda stawia na
stoliku dwa domki. W jednym mieszka Szymon, a w drugim Sabina. Dziecko losuje
pasek z wyrazem, powtarza wyraz i mówi jaką głoskę słychać w wyrazie. Jeśli w
wyrazie jest głoska „s” pasek umieszcza w domku Sabiny, jeśli „sz” – w domku
Szymona.
10.
Kształcenie pamięci wzrokowej - gra
logopedyczna „MULTIMEDIALNY PAKIET LOGOPEDYCZNY cz. I – sz, ż, cz, dż” – „Zapamiętaj
i powiedz”. Dziecko odkrywa
karty, nazywa obrazek i zapamiętuje jego położenie. Dobiera obrazki w pary.
11.
Zakończenie zajęć zabawą oddechową „Auto” (dziecko za pomocą słomki
przenosi figury geometryczne na odpowiednie miejsca) oraz zagadką:
Jest
różowy, bardzo giętki,
powie
wszystko, co chce głowa,
lecz
nie warto się nim chwalić
-
dłuższy ma na pewno krowa.
12. Ewaluacja. Logopeda pokazuje dziecku dwie
pluszowe buźki: jedną uśmiechniętą, drugą smutną. Symbolizują one atrakcyjność
zajęć. Dziecko ma wziąć do ręki buźkę wesołą (jeżeli zajęcia mu się podobały)
lub smutną (jeżeli zajęcia były mało atrakcyjne).
czwartek, 2 kwietnia 2015
wtorek, 31 marca 2015
*** ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE ***
ZDROWYCH,
POGODNYCH
ŚWIĄT WIELKANOCNYCH,
PEŁNYCH WIARY, NADZIEI I MIŁOŚCI.
RADOSNEGO, WIOSENNEGO NASTROJU,
SERDECZNYCH SPOTKAŃ W GRONIE
RODZINY I WŚRÓD PRZYJACIÓŁ
ORAZ WESOŁEGO "ALLELUJA".
ŚWIĄT WIELKANOCNYCH,
PEŁNYCH WIARY, NADZIEI I MIŁOŚCI.
RADOSNEGO, WIOSENNEGO NASTROJU,
SERDECZNYCH SPOTKAŃ W GRONIE
RODZINY I WŚRÓD PRZYJACIÓŁ
ORAZ WESOŁEGO "ALLELUJA".
Subskrybuj:
Posty (Atom)